dawid_3
Wieloryb
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 358
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Katowice
|
Wysłany: Sob 14:11, 04 Lut 2006 Temat postu: Najczęstsze choroby w akwarium(wstęp) |
|
|
autor:
dawid_3
Choroby w prawidłowo utrzymanym akwarium są rzadkością. Mimo to problem ten dotyczy nawet akwarystów z długoletnim doświadczeniem. Jeżeli dojdzie już do wystapienia chproby w Waszym akwarium, przemyślane i szybkie działanie prawie zawsze pozwala na unikniecie najgorszego.
Wyróżnia się choroby zewnętrzne i wewnętrzne. Choroby zewnętrzne, w szczególności te występujące na płetwach i skórze, można najczęściej odpowiednio wcześnie rozpoznać i odpowiednio szybko leczyć.
Choroby wewnętrzne nie są tak łatwo rozpoznawalne. Prawie wszystkie jednak mają swoje odbicie w odbiegającym od normy zachowaniu ryb, a ich rozpoznawanie możliwe jest dzięki uważnej obserwacji. Symptomy te to np. brak apetytu, nienormalny sposób pływania, apatia i zmiany ubarwienia, w szczególności jego ciemnienie. Akwarysta może zatem również w przypadku chorób wewnętrznych szybko zauważyć,że coś jest nie w porządku.
Ważne jest, aby podczas kuracji postępować w następującej kolejności:
A-Obserwacja
B-Diagnoza
C-Kuracja
Dzięki regularnej i rzetelnej obserwacji możliwe jest rozpoznanie wielu chorób już w fazie początkowej. Dotknięte chorobą ryby nie są jeszcze i istnieje duża szansa, że ryby zdrowe nie zostały jeszcze zarażone.
Prawidłowa diagnoza jest warunkiem efektywnej kuracji. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów leczniczych, stworzonych do zwalczania konkretnych chorób unikamy zbędnego obciążenia rybi roślin. Wybór metody leczenia uzależniony jest od diagnozy. Przy różnych chorobach stosuje się różne preparaty lecznicze. W przypadku wszystkich chorób obowiązuje jednak ogólna zasada: Szybkie działanie zwiększa szanse na wyleczenie. Dotyczy to w szczególności chorób zakaźnych.
Choroby dzieli się nie tylko na wewnętrzne i zewnętrzne ale także na te przez które są wywołane.
Choroby wywołane przez orzęski.
Orzęski są jednokomórkowymi organizmami. W każdym akwarium żyją ich liczne gatunki, których przedstawiciele są najczęściej zbyt mali, aby można byłoby zauważyć je gołym okiem. Orzęski odżywiają się bakteriami i zawiesiną koloidalną. Dla małych rybek są one smacznym uzupełnieniem menu. Niektóre orzęski są jednak pasożytami. Większą część życia spędzają one na skórze i odżywiają się ich wydzielinami.
Choroby wywołane wiciowcami.
Wiciowce tworzą zróżnicowaną klasę jednokomórkowców. Niektóre gatunki są mikroskopijnej wielkości, niewiele większe od bakterii, i posiadają tylko jedną lub kilka wici. Mimo to mogą się one poruszać z taką prędkością, że ich obserwacja przy pomocy mikroskopu nie jest prosta. Inne gatunki są zaś tak duże, iż można je zauważyć prawie gołym okiem. Większość wiciowców jest całkowicie nieszkodliwa, niektóre jednak w toku ewolucji przekształciły się w pasożyty.
Choroby wywołane przez przywry.
np. Gyrodactylidea, Dactylogyridea lub pijawka rybia.
Choroby wirusowe.
Wirusy są tak małe, że nie możliwe jest stwierdzenie ich obecności przy obecności zwykłego mikroskopu. Można je zauważyć pod mikroskopem elektronowym po przygotowaniu skomplikowanych preparatów. Atakują one żywe komórki i zmuszają je do produkcji nowych wirusów. W komórce dochodzi do zmian chorobowych, które uniemożliwiają jej wypełnianie normalnych zadań w tkance.
Skorupiaki.
np. Lernaea, Argulus lub Ergasilus
Choroby wywołane przez bakterie.
Bakterie obecne są w każdym akwarium. Wypełniają one wiele zadań, jak np. rozkładanie amoniaku, azotynu i azotu. Istnieją jednak szkodliwe, tzn. chorobotwórcze bakterie. Również te są w każdym akwarium, przy właściwej pielęgnacji nie są one jednak żadnym problemem. Silne ryby z odpowiednio działającym systemem immunologicznym mają wystarczająco dużo sily, by zwalczać infekcje bakteryjne. Bakterie wywołują liczne choroby, które nie zawsze są łatwe do rozpoznania.
Osłabione przez stres, zły stan wody, nieprawidłowe żywienie lub choroby ryby są często podatne na choroby bakteryjne.
Choroby wywołane przez grzyby.
Grzyby są organizmami, rozkładającymi substancje organiczne, obecnymi w każdym akwarium. Przyczyniają się one w istotny sposób do utrzymania higieny w akwarium, unieszkodliwiając odpady jak kał ryb. Dlatego też spory grzybów obecne są w akwarium zawsze. Tak długo, jak śluzówka nie ulegnie uszkodzeniu, grzyby są dla ryb niegroźne. Śluzówka tworzy skuteczną ochronę przed wniknięciem sporów do organizmu. Tylko wtedy, gdy zostanie ona uszkodzona w wyniku łapania lub ataku pasożytów, spory mogą ulokować się na skórze i rozpocząć kiełkowanie.
Życzę Wam sukcesów przy zwalczaniu chorób i dużo zdrowia Waszym rybkom
Post został pochwalony 0 razy
|
|